Layout Image

מהן סיגריות אלקטרוניות

סיגריות אלקטרוניות (מוכרות גם בשם e-cigarettes או מאיידים אישיים) הן חלופה לסיגריות הטבק. הן מכשירים המופעלים על-ידי סוללה היוצרים אדים מבוססי מים הניתנים לשאיפה, במקום עשן. הסוללה הנטענת מספק חשמל לרכיב חימום הנקרא "אוטומייזר". הרכיב הזה משתמש בחום נמוך כדי להפוך נוזל במחסנית, המכיל פרופילן גליקול (GP – Propylene Glycol) , גליצרין (Glycerin), חומרי טעם וריח וניקוטין לאדים דמויי ערפל.

ישנם דגמים רבים עבור הסיגריות האלקטורניות. חלקם נראים כמו הסיגריות המסורתיות, לאחרים מראה הדומה לעט ואחרים אפילו נראים קצת כמו פנסים. לחלקם יש נורות LED, לחלקם יש מצבורי נוזל מובנים, לאחרים יש אוטומייזר משולב עם מחסנית, חלקם בצורת צינור וחלקם בצורת קופסה ארוכה. הם מגיעים בכל הגדלים והצורות ויש להם תכונות שונות עבור מעשנים לשעבר שרוצים להתרחק מכל מה שדומה לסיגריה המסורתית או רוצים חיי סוללה ארוכים יותר ו/או ביצועים טובים יותר.

האם הסיגריות האלקטרוניות בטוחות?

בעוד שכל דבר המכיל ניקוטין לא יכול להיות 100% בטוח, ראיות ממחקרים רבים מדגישים כי הן בריאות יותר מהסיגריות המסורתיות בקנה מידה אחר. מומחים בהפחתת נזקים יכולים להפנות למחקרים התומכים בטענה שמעבר מסיגריות למוצרים ללא עשן יקטינו משמעותית את סיכוני הבריאות לפחות מ-1% של הסיגריות המסורתיות- כמעט כמו אצל הלא מעשנים. עבור מומחי הפחתת נזקי הטבק, זה חסר אחריות ומטעה שנציגי בריאות ציבוריים אומרים למעשנים שמוצרים ללא עשן, כמו הסיגריות האלקטרוניות, אינם חלופה בטוחה לעישון, רק בגלל שהן "רק" 99% יותר בטוחים ולא 100% יותר בטוחים.

קרא עוד:

CASAA Opinion: Are Electronic Cigarettes Safe?

Boston University Study: Electronic cigarettes as a harm reduction strategy for tobacco control

האם סיגריות אלקטרוניות מכילות חומרים מונעי קיפאון?

לא. המיתוס הזה נוצר הצהרה תקשורתית של ה-FDA  ב-2009 בנוגע לסיגריות אלקטרוניות. ה-FDA בדק 18 מחסניות משתי חברות. מתוך 18 המחסניות, באחת נמצאה כמות לא רעילה של אתילן גליקול (בערך 1%). בעוד שאתילן גליקול משמש לעיתים למניעת קיפאון, החומר הכימי אינו רכיב סטנדרטי בנוזל סיגריות אלקטרוניות והוא לא נמצא באף אחת מהדוגמיות האחריות שנבדקו עד היום.

נוזל הבסיס עבור נוזל הסיגריות האלקטרוניות הוא לרוב פרופילן גליקול. פרופילן גליקול מוכר על-ידי ה-FDA  ו-EPA כ (GRAS – Generally Recognized As Safe). בעוד שהוא לעיתים נמצא גם בחומרים מונעי קיפאון, הוא למעשה משמש להפיכת החומר לפחות רעיל ובטוח יותר לילדים קטנים וחיות. פרופילן גליקול הוא רכיב נפוץ המצוי במוצרי מאכל רבים שאנו אוכלים, בקוסמטיקה בה אנו משתמשים ובתרופות שאנו צורכים. משתמשים בו גם במכונות הערפל הקיימות בתאטרונים ומועדוני לילה.

האם סיגריות אלקטרוניות גורמות לסרטן כמו סיגריות טבק?

על-אף שה-FDA ומעבדות אחרות גילו שאריות של ניטרואמינים (Nitrosamines) ספציפיים של טבק, אשר ידועים כגורמים לסרטן כנחשפים אליהם בכמות גדולה, הכמויות שנמצאו היו מאוד קטנות ולא סביר שיגרמו לסרטן. כדי להכניס הכול לפרספקטיבה, סיגריה אלקטרונית מכילה שאריות של ניטרואמינים כמעט באותה כמות כמו במדבקות ניקוטין שה-FDA  אישר ובערך פי 1,300 פחות ניטרואמינים מאשר בסיגריית מרלבורו.

האם סיגריות אלקטרוניות מאושרות או מוסדרות ע"י ה-FDA?

ה-FDA מחשיב את הסיגריות האלקטרוניות כמוצרי טבק. במקור, הם טענו שהסיגריות האלקטרוניות משמשות כמכשירים לגמילה מעישון ולכן יש להסדירם ברגולציה כמו תרופות תחליף לניקוטין.

באפריל 25, 2011, ה-FDA הודיע במכתב לבעלי עניין שנשלח לתקשורת, כי לא יגיש ערעור בנושא ההחלטה של המשפט המחוזי לעתירות בתיק Sottera, Inc. נגד מנהל המזון והתרופות, הקובע כי הסיגריות האלקטרוניות ומוצרים אחרים אינם תרופות/מכשרים אלא אם סומנו לצרכים טיפוליים, אבל שמוצרים "הנגזרים או מיוצרים מטבק" יכולים להיות "מוצרי טבק" תחת פיקוח ה-FDCA. ה-FDA ציין כי הוא מודע לכך שחלק מהמוצרים המיוצרים או נגזרים מטבק, כמו סיגריות אלקטרוניות, אינם חשופים לדרישות סקירה טרום שיווק של הועדה למניעת עישון במשפחה ופיקוח על הטבק (FSPTCA). הוא מפתח אסטרטגיה להסדרת סוג מוצרים חדש זה, כמוצרי טבק תחת הפיקוח של ה-FSPTCA. מוצרים המסומנים עבור מטרות טיפוליות ימשיכו להיות מוסדרים כתרופות או מכשירים.

בניגוד לחלק מהדוחות וההערות של המחוקקים, רגולציה כ"מוצר טבק" תחת FSPTCA  לא אומרת שהסיגריות האלקטרוניות אוטומטית כפופים לאותה רגולציה באותו אופן כמו סיגריות טבק, כלומר, חשופים ל-PACT, הגבלת טעמים ואיסור שימוש במקומות סגורים ולא חשופים לאותם תעריפי מיסוי. עם זאת, זה כן אומר שהמכירה של המוצרים הללו לקטינים אסורה על-פי החוק.

לאיזה סוג של סיגריה אלקטרונית יותר סביר שיהיה טעם של סיגריה אמיתית?

זו השאלה הכי נפוצה בפורומים של סיגריות אלקטרוניות. התשובה הטובה ביותר לשאלה הזו היא "אף סוג" ו-"זה לא משנה".

מכיוון שאלה ששוקלים לעבור לסיגריות אלקטרוניות לרוב מחפשים תחליף לסיגריות טבק, הם תחת הרושם שהטעם המוכר של הסיגריה הרגילה הוא הטעם שיביא להם הכי הרבה סיפוק. האמת היא שלאחר שעוברים לסיגריה אלקטרונית למשך כמה שבועות, הרוב המוחלט של המשתמשים מגלים שהמראה בסופו של דבר לא באמת משנה, הביצועים כן. והסיגריה האלקטרונית בעלת הביצועים הטובים ביותר לא בהכרח  דומה בצורה כלשהי לסיגריה המסורתית משום שהן זקוקות לסוללות יותר גדולות. והטעמים הפופולריים ביותר אצל משתמשים מנוסים הם לרוב רחוקים מאוד מטעם הטבק.

אחת הבעיות היא שאף אחד מהטעמים של הטבק לא באמת דומים לטבק שרוף – הטעם שלהם דומה יותר לריח טבק טרי ומעט מתוק. אז משתמשי סיגריה אלקטרונית יגידו לך שלשום דבר אין טעם זהה לסיגריות טבק שרוף. אבל, אנחנו יודעים שלא תאמין לנו ותתעקש לקנות משהו שנראה ויש לו טעם כמו של סיגריית טבק. זה בסדר – כולנו היינו שם!

האם סיגריות אלקטרוניות יכולות לעזור לי להפסיק לעשן?

על-אף שאנחנו לא טוענים שסיגריות אלקטרוניות הן מכשיר לגמילה מעישון, יש המון ראיות ואפילו כמה סקרים מחקריים שמראים בבירור שהסיגריות האלקטרוניות הן חלופה אפקטיבית לעישון. סקרים מראים שעד כ-80% ממשתמשי הסיגריות האלקטרוניות מפסיקים לעשן סיגריות מסורתיות בזמן שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות.

עם זאת, בעוד שחלק מהמשתמשים הורידו בהדרגה את רמות הניקוטין עד לאפס, רוב משתמשי הסיגריות האלקטרוניות משתמשים במכשיר כמקור חלופי לניקוטין ולא כתוכנית לגמילה מניקוטין. כך שאין עדיין מספיק ראיות מדעיות שמראות כמה יעילות הסיגריות האלקטרוניות כטיפול או ריפוי מהתמכרות לניקוטין. ובכל זאת, דיווחים ממשתמשים שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות כדי להתרחק מהניקוטין מראים שהן מאוד אפקטיביות גם כדי להמנע מגירוי לעישון והקטנה דרמתית של רמות ניקוטין. כמו בתחליפי ניקוטין רפואיים, זה תלוי במעשן ובעוצמת ההתמכרות שלו/שלה אם יצליחו להגמל. סיגריות אלקטרוניות עושות רושם של אפשרות הרבה יותר בטוחה לשימוש קצר טווח במקרה של התדרדרות או חזרה של ההתמכרות.

הבשורות הטובות הן שלניקוטין בפני עצמו יש מעט מאוד סיכונים בריאותיים, לכן המעבר לסיגריות אלקטרוניות יכול להיות טוב כמעט כמו להפסיק לעשן לחלוטין. הדבר החשוב ביותר לעשות, עבור אלה שלא יכולים או לא מוכנים להגמל מניקוטין, הוא להפסיק את החשיפה לכימיקליים ההרסניים בעשן הסיגריה והסיגריות האלקטרוניות יכולות לעזור להם לעשות את זה.

מה אומרים המומחים על סיגריות אלקטרוניות?

מחקר שבוצע על-ידי חוקרים מאוניברסיטת בוסטון לבריאות הציבור ב-2010 הסיק שסיגריות אלקטרוניות היו בטוחות יותר מאשר סיגריות רגילות ועשויות לעזור בהפסקת הרגלי עישון. "סיגריות אלקטרוניות נמצאו 'הרבה יותר בטוחות' מאשר סיגריות טבק מסורתיות, והיה להן רמת רעילות זהה לתחליפי ניקוטין קיימים". עפ"י הדוח, נמצא כי רמת הקרצינוגן (Carcinogens) בסיגריות האלקטרוניות נמוכה פי 1,000 מאשר בסיגריות רגילות. כמו-כן, נאמר שם שראיות מוקדמות מראות כי סיגריות אלקטרוניות עשויות לעזור לאנשים להפסיק לעשן על-ידי כך שהן מדמות סיגריות טבק.

רופאים אפילו העלו סברה כי במהלך השימוש בסיגריות האלקטרוניות אין למעשה שום סיכון בלחלות בסרטן. מסקנות אלו מגיעות ממחקרים המראים כי ניקוטין מזיק במידה שווה לבריאות כמו קפאין. המחקרים הללו מראים גם כי הנזק האמיתי הוא בטבק השרוף ובמאות הכימיקלים שהוכנסו בו.

ארבעה רופאים מוכרים מאוד, מתוכנית הטלוויזיה "הרופאים", חקרו גם הם את הסיגריה האלקטרונית והציגו אותו כאחד מעשר מגמות הבריאות המובילות ב-2010.

"הסיגריה האלקטרונית מספקת לך ניקוטין, אבל היא לא נותנת לך את 4000 הכימיקלים הנוספים שמקבלים בסיגריה רגילה ושיכולים לגרום לסרטן, ובעיות נוספות…" – דר' טראויס סטרוק (Dr. Travis Strok) מ"הרופאים".

למדנו גם כי הסיגריה האלקטרונית לא נאכפת על ידי מרבית הגבלות ורגולציות העישון. בהיעדר עישון פסיבי, המעשנים נרגשים לגלות שבתי עסק , מועדונים ואפילו מטוסים, מאפשרים להם לעשן סיגריות אלקטרוניות במקומות סגורים. משתמשי סיגריות אלקטרוניות רבים קיבלו אישור מיוחד מהמעסיקים שלהם לעשן את הסיגריות הללו במקום עבודתם.

בארצות הברית לבדה, יותר מ-700,000 מעשנים כבר עברו לסיגריות אלקטרוניות. בוורלי, מעשנת ותיקה כבר 15 שנה שרואיינה, אחת מרבים שחייהם השתנו הודות לסיגריה האלקטרונית. היא סיכמה שהיא עשנה לפחות שתי קופסאות ביום במשך 15 שנה, והיא חשבה שלעולם לא תיגמל. להפתעתה, כשניסתה את הסיגריות האלקטרוניות, היא הצליחה להמנע מסיגריות רגילות בתוך יומיים. "כמעשנת, אני ממליצה על המוצר הזה לכל מי שרוצה להפסיק עם סיגריות רגילות. זו חלופה נהדרת והיא העדיין נותנת לך את התחושה שאתה מעשן. אתה שואף ונושף, לא כמו עם מדבקת ניקוטין או מסטיק" – בוורלי (Beverly).

חקרנו כמה עדויות חיוביות כמו זו ומרגישים שככל שיותר אמריקאים מודעים לטכנולוגיה החדשה הזו, יותר ויותר מעשנים יעשו את המעבר. הראיונות שלנו והמחקר הוכיחו שהסיגריה האלקטרונית תהפוך במהרה לבחירה ראשונה של מעשנים המחפשים לחיות חיים יותר בריאים. במחיר הגבוה של סכנה שהסיגריות הרגילות מכניסות לחיים שלך, אנו נותנים את ההמלצה שלנו ו"ציון 10" לכל מי שמעוניין לתת למכשירים האלה הזדמנות.